Zážitky z multiplayeru - DOOM 3

QuakeCon 2003 začal velkým třeskem toto ráno poté co Id Software odhalilo multiplayer DOOMa 3. Ve dvou uzavřených stáncích v zadní části výstavní haly dostávají návštěvníci šanci ošahat si deathmatch ve čtyřech lidech. Jakmile začala show měli jsme šanci zahrát si několik kol free-for-all deathmatche s členy Id Software jako průvodci. Jelikož DOOM3 bude podporovat hru jen pro 4 hráče (budou existovat modifikace pro zvýšení počtu hráčů – pozn. redakce) tak mapa nebyla příliš veliká a kompletně udělaná v interiéru něčeho co se dá popsat jako marťanská průmyslová továrna. Architektonicky byl level podobný tomu co už jsme viděli předtím: hodně temných chodeb se spoustou chladně kovových textur.

Byly zde také jakési organické oblasti které vypadaly jako by něco prostoupilo skrze zdi a vytvářely nové průchody s těly visícími ze stropu na několika místech. Level také předváděl několik pastí zahrnujíc laserem hlídanou centrální spalovnu a jeden stroj který mohl napíchnout hráče pokoušícího se vzít jednu ze zbraní záměrně nechanou jako návnadu. Centrální spalovna byla udělána v několika patrovém systému s raketometem na nejspodnější úrovni. Ostatní zbraně v levelu byly: základní pistole, brokovnice, samopal, nově předělaná plasma puška a samozřejmě vaše pěsti. Ostatní zbraně plánované pro hru jsou: rotační kulomet, BFG a jen pro hru jednoho hráče…Soulcube.

Na dně ústřední spalovací komory byl nový „Berseker“ power-up který hráči zdvojnásobuje palebnou sílu a rychlost po limitované množství času. Také vyžene vaši sílu na max což napomáhá takzvaným smrtím po jedné ráně (pěstí). Trik pro získání „Bersekeru“ je v přeběhnutí po pohybujících se plošinách předtím než vystřelí laser a nakonec použitím teleportu pro únik. Jeden ze zábavných efektů je ustavičné ječení které doprovází nošení power-upu.

Můžete proto snadno slyšet nepřátelské „YAAAAAAAAAAHHHHHHH!!!“ na slušnou vzdálenost což signalizuje že by bylo nejlepší běžet opačným směrem. Přesto že jsme již hráli tucty deathmatchu (a DOOM3 se příliš neodklání od zavedeného systému) tak pokročilá technologie mění hru v mnoha směrech. Jak nám vysvětlil Todd Hollenshead – DOOM3 obsahuje „na pixel“ přesné míření mnohonásobně vzdálené od dob raného deathmatche, kdy modely hráčů byly uvnitř neviditelného kvádru umožňujíc ti tak zasáhnout hráče i když ve skutečnosti střela měla proletět těsně vedle něho. Nyní je možné například vidět jak raketa proletí těsně pod hráčovou rukou a celkový efekt to má takový, že se musíte s většinou zbraní naučit lépe mířit. Vylepšené osvětlování vytváří ze hry opravdové potěšení pro oko (které je už i tak značné). Ze strategického hlediska máte příležitostně šanci uvidět stín hráče dříve než jeho což vám dává opravdovou výhodu a celkově se jedná o šanci mezi získáním fragu či skončením jako mrtvola. Jedna oblast má spínač na světla což vám dává šanci je podle potřeby vypínat…ostatní světla mohou být rozstřelena po dobu konání zápasu nutíc tak hráče používat baterku a každý si asi domyslí že taková baterka pak spíše plní funkci velkého neonu „sestřel mě“.

Jedna fajnová vychytávka, kterou jsme neviděli v předešlých ukázkách je jednoduchá a elegantní cesta jak mohou hráči komunikovat s okolním prostředím. Nejdříve jsem nemohl najít klávesu pro ovládání výtahu a byl jsem kvůli tomu několikrát zabit (fragged). Robert Duffy poznamenal že není žádná „use“ klávesa…hra samotná rozezná, kdy jste blízko objektu s kterým můžete komunikovat či ovládat a automaticky vám skloní vaši zbraň umožňujíc vám tak použít tlačítko pro střílení jako hlavní ovládací prvek. Po rocích používání speciálních kláves k interakci s objekty to nyní pociťuji jako milé osvěžení když při příchodu k vypínači světel váš charakter automaticky skloní zbraň umožňujíc vám tak vypnout je bez jakýchkoli průtahů.

Pokročilá fyzika má také několik efektů stojících za shlédnutí. Nejvíce nápadný je efekt při zasáhnutí těla raketometem, který vám umožní posílat vaše nepřátele všemi směry. Na některých místech jsou barely a malé krabice které jsou kompletně interaktivní a je možno s nimi pohybovat. Potenciálně z nich můžete udělat past protože překážky zpomalují pohyb a vaši nepřátelé jsou poté snadnější cíl.

Bylo tam ještě pár věcí, které stojí za zmínku. Třeba že se obrazovka trochu třese, když jste zasaženi nepřítelem což vám může rozhodit mušku a potřebujete pak trochu času pro zotavení. Také musíte být více trpěliví, když chcete rozstřelit sklo pro přístup do dalších prostor…střelili jsme přibližně doprostřed okna při pokusu proskočit jím pro získání samopalu, ale několik střepů vysících z vršku okna nám v tom zabránilo. Duffy také poznamenal, že když projdete skrz teleport tak je vaše tělo rozloženo a na druhé straně složeno což vám umožní vidět objevení kostry okolo které se potom nabalují orgány.

Co se týče PC tak vše šlapalo na 2Ghz mašinách s kartami GeForce FX a hra běžela dostatečně hladce vzhledem k obrovskému stupni detailů ve hře. Byly zde momenty kdy se trochu sekala, ale jen při větším množství bojů a ohně okolo. Celkově se však zdálo že technická stránka hry chodí dobře. Do hry se plánují některé módy jako free-for-all deathmatch, 2v2 team deathmatch a last man standing. Captur the flag není plánovaný (což dává smysl vzhledem ke 4 hráčům) i když se v poslední době velmi rozšířil mezi hráči.

Zdá se že se Id vrací k základům deathmatche a nová technologie by měla poskytnout dostatečné množství nových taktik a zážitků. Nemohli jsme zastihnout nikoho z Id k okomentování počtu multiplayerových map ve hře ale z dojmů které máme se bude jednat spíše o menší počet velmi dobrých a zábavných map. Také nám Id potvrdili že DOOM 3 nevyjde v roce 2003 což jim dává dostatečné množství času k vybalancování zbraní a ostatních multiplayerových částí. Zůstaňte naladěni pro naši blízkou reportáž z QuakeCon 2003.