Stolní hra - DOOM 3

Pod pojmem „stolní hra“ si stále většina lidí představí pouze člověče nezlob se nebo domino. Český trh ovšem již dávno začal nabízet tradiční Monopoly či Dostihy a sázky. Poté přišel velký boom fantasy her, ze kterých můžeme zmínit třeba Talisman. Dnes máme díky aktivním českým distributorům možnost si vybrat z více jak 15 „velkých“ deskových her, mezi které patří od podzimu loňského roku i DOOM: The Boardgame.

Remake počítačové hry do stolní podoby není dnes ani tak neobvyklý. Jen u nás v Česku si můžeme obstarat za méně než 2000 Kč Warcraft 3, Age of Mythology či Civilization. Oproti počítačovým hrám mají určitě jednu nespornou výhodu: nezestárnou! Můžete je vytáhnout za 10 let a stále vás mohou bavit, což se u počítačových bratříčků stává jen výjimečně.

 

Co najdete v krabici?

Než-li se zaměřím na obsah balení deskové hry DOOM, tak za zmínku stojí už samotná krabice, kterou by v nádherném provedení o rozměrech 30x10x30 cm (š-v-h) bylo hloupé zastrčit do skříně, když vám může zdobit váš již tak dokonalý pokoj :).

Hra obsahuje:

  • Příručku pravidel v češtině a angličtině
  • Příručku scénářu v češtině a angličtině
  • 66 miniatur příšer
  • 6 speciálních hracích kostek
  • 84 karet
  • 3 destičky mariňáků
  • 4 karty vybavení
  • 58 dílů mapy
  • 14 dílků dveří
  • 34 žetonů (zbraně, zdraví, teleporty…)
  • 45 žetonů nábojů
  • 46 žetonů zranění
  • 15 žetonů odolnosti
  • 10 žetonů odolnosti
  • 42 žetonů vybavení

Zbraně, figurky, mapa

Arzenál zbraní mariňáků je více než bohatý – proti peklu lze použít většinu prostředků, se kterými jste se mohli setkat v PC hře – pěsti, pistole, samopal, motorová pila, brokovnice, granáty, rotační kulomet, raketomet, plasma pušku a legendární BFG 9000. Oproti tomu peklo bude na mariňáky vysílat zombieky, staré známé Impy, pavouky Trite, Pinky Demony, Mancubusy, Hell Knighty, Archville a i obávané Cyberdemony, kteří jsou v balení kvůli své velikosti rozděleny na dva díly.

Figurky jsou vyrobeny z jednobarevného plastu ve třech barevných variantách (červená, zelená a modrá). Dílky mapy a žetony jsou z velmi tvrdého kartonu, povrch mají hladký a matný, barevný potisk je z obou stran.

 

Jak se to hraje?

Hra je pro 2 – 4 hráče, přičemž jeden vždy ovládá pekelná stvoření a ostatní hrají za mariňáky. Pravidla sice zůstávají ve většině případů stejná, ale hra je geniální v tom, že se řídí podle předem připravených scénářů, ve kterých jsou popsány podmínky vítězství/prohry, průběh celé hry, výhody či nevýhody. Například první scénář se nazývá Po kolena v mrtvých, kde musí mariňáci najít červený klíč a použít ho k průchodu přes bezpečností dveře, zatímco ve třetím s názvem Peklo musíte před tím, než opustíte sektor, zachránit 3 asistenty. Příručka obsahuje celkem 5 scénářů, kterými se ale nemusíte vůbec omezovat. Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovoval, tak si ho můžete pozměnit, najít další na internetu, nebo dokonce vytvořit svůj vlastní, k čemuž fanoušci vytvořili prográmek. Váš výtvor si pak na vlastní kůži mohou vyzkoušet hráči z celého světa. Scénář vám dává i pokyny k tomu, jak má vypadat herní plán. Ten se totiž skládá z jednotlivých dílů mapy a ty do sebe zapadávají jako puzzle.

Hráč ovládající peklo pak má většinou za úkol nasbírat zabitím mariňáků určitý počet fragů, či odstratit vědecké pracovníky.

 

Útok a pohyb!

Hlavním prvkem celé hry je boj! Princip je jednoduchý: O úspěchu útoku rozhodují kostky, jejichž množství užíváte u každé zbraně různě. Zatímco při útoku pěstmi házíte pouze jednou kostkou, tak při použití BFG 9000 všemi šestmi. Nemá asi cenu říkat, že čím víc hozených kostek, tím větší poškození nepřítele. Hráč ovládající pekelné potvory je na tom obdobně – zatímco o úspěšnosti útoku zombie rozhodne jedna kostka, tak u Cyberdemona opět všech šest. Výhody poskytují i karty, které jsou sice v angličtině, ale po několika hodinách hraní už jejich význam znáte okamžitě.

Mariňáci se po mapě pohybují po krocích a mají hned několik možností. Nechce-li útočit, ale jen popoběhnout, tak může udělat až 8 kroků. Pokud zaútočit chce, tak si musí postačit se 4 kroky. V případě dvou útoků se zase nesmí vůbec pohnout.

 

Co říci na závěr?

Desková hra DOOM je výbornou a hlavně zábavnou náhradou za multi-player třetího dílu, který se nestal zrovna moc oblíbenou záležitostí. Jedna hra přinese pro až 4 hráče minimálně 2 hodiny zábavy. Pokud máte rádi DOOM a zároveň si občas rádi s přáteli zahrajete nějakou tu deskovou hru, tak je to pro vás jasná volba. Za necelé 2 000 Kč získáte krom skvělé zábavy i překrásnou krabici spolu s kvalitně vyrobenými dílky mapy, kartami a figurkami.

Za vypůjčení hry děkujeme českému distributorovi Blackfire. DOOM: The Boardgame si můžete pořídit za 1499 Kč na internetovém obchodě Funstore neboCome-in.